Arama.com
Aranacak Alan :

Arama.com nedir?

Arama.com 1998 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Yıllardır Türkiye'ye hizmet veren, kendi indeksine sahip Türkiye 'nin ilk ve en kapsamlı arama motoru olan arama.com  yüzlerce GB disklerinde, milyonlarca web sayfasını indeksinde bulundurmaktadır. Arama.com hem otomatik indeksleme (crawler) yapısında, hemde kategorik indeks yapısında çalışmaktadır.  Ayrıca, arama.com aradığınız konuyla ilgili siteleri ve sitelerin mail adreslerinide listeleyen dünyadaki ilk ve tek arama motorudur.

Arama.com'a sitemi nasıl eklerim?

Sitenizin eklenmesini önerebilmeniz için öncelikle kayıt olmanız gerekmektedir. Sayfamızda bulunan "Kayıt Ol"  seçeneğinden kayıt olup sitenize uygun kategoriyi seçip eklenmesi için öneride bulunabilirsiniz. Sadece kriterlerimize uygun doğru şekilde önerisi yapılmış olan kaliteli ve güvenilir siteler eklenir. Site ekleme önerisi yapmış olmanız sistenizin kategorik indeksimize ekleneceği anlamına gelmemektedir.

Arama.com'a site eklemek ücretli midir?

Hayır. Ancak, arama.com kategorik indeksine önereceğiniz siteler kriterlerimize ugun, kaliteli ve güvenilir olmalıdır. Önerilen her site eklenmemektir.

Siteniz kriterlerimize uygun kaliteli ve güvenilir bir yapıya getirmelisiniz veya uygun bir yapıya getirmek için tarafımızdan ücretli danışmanlık alabilirsiniz.

Arama.com kategorilerine site ekleme kriterleri nelerdir?

Arama.com kategorik indeks yapısı bir çeşit internet rehberidir. Bu rehbere önerilen her site eklenmemektedir. Arama.com  adece belirli kriterlere uygun kaliteli ve güvenilir siteleri kategorik indeksine eklemektedir. Link çöplüğü haline gelecek bir kategorik indeks istememekteyiz. Arama.com'un kategorik yapısında yer alabilmek için bir çok kritere bakılmaktadır. Kriterler bunlarla sınırlı olmamak üzere; doğru kategoriye önerilmesi, sitenizin yaşı, Türkiye de ve dünyada bilinirliliği, güncelliği, diğer arama motorlarındaki pagerank ı, alexa da ki sıralaması, içeriğinin özgün olması, yasalara uygunluğu, sitenin kurumsal kimliği gibi bir çok kriter bulunmaktadır.

Siteniz kriterlerimize uygun kaliteli ve güvenilir bir yapıya getirmelisiniz veya uygun bir yapıya getirmek için tarafımızdan ücretli danışmanlık alabilirsiniz.

Arama.com web (crawler) indeksine site nasıl eklerim?

Arama.com kategorik indeksine eklendiyseniz, web (crawler) indeksine eklenmeye ihtiyacınız yoktur. Kategorik indeks e kayıt olan siteler otomatik olarak robotik web crawler tarafından da indekslenmek üzere sıraya alınır.

Kategorik indeks de yer almasanız dahi robotik web crawlerımız diğer linklerden sitenizi ekleyebilir. Sitenizin eklemediyseniz ve indeksimizde yer almamasını istiyorsanız robots.txt dosyası oluşturmalısınız.

Arama.com neden her siteyi eklemez?

Internet güvenli ve güvensiz birçok site barındırıyor:
1. Kullanıcıları aldatmaya veya yanıltmaya yönelik siteler,
2. Sadece reklam amaçlı veya backlink amaçlı micro siteler,
3. Kanun dışı içerikli siteler,
4. Hakaret ve küfür içeren siteler
5. Sosyal ve ahlak kurallarına uygun olmayan siteler
6. İlaç satışı veya kumar siteleri,
7. Kırık linkler olan siteler,
8. Tasarım açısından ve kullanıcı dostu olmayan,
9. Konusu dışında farklı kategoriye eklenmek istenen,

bir çok site bulunmaktadır bundan dolayı editörlerimiz siteleri inceleyip sadece kaliteli siteleri ekliyor ve eklemeye çalışıyor.

Sitem neden eklenmedi yada eklenmiyor?

1. Sitenizin kategorisi uygun olmayabilir
Siteniz Uygun değilse, uygun kategoriye taşınması zaman alabilir ve bekleme süreniz uzar. Kategori belirlemek için rakiplerinizden olan varsa onların kategorilerine başvurun. Örneğin, yemek tarifleri siteniz var. "Yemek Tarifleri" altında başvuru yaptınız. İnceleme yapılırken sitenizde ana ağırlıklı olarak yemek tarifleri ama, bunun yanında moda, sağlık, kozmetik gibi bilgiler de var. Bu siteler de yanlış kategori seçimi yüzünden onay alamamaktadır.

2. Sitenizin içeriğinde illegal paylaşım var olabilir.
İnternet üzerinden ilaç satışı yapan siteler, müstehcen veya porno siteler, hakaret ve küfür içeren siteler, warez siteri, kumar siteleri örnek verilebilir. Ancak bunlarla sınırlı değildir.

3. Sitenizde kırık linkler veya hazırlanma aşamasında sayfalarınız olabilir.
Web sitenizde hakkımızda linki var ve daha sonra doldurum  bunun içini diyerek, "çok yakında" gibi bir ibare veya # şeklinde link ile bırakırsanız o site eklenmez. Çünkü bu site tasarım veya doluluk açısından güzel gözükse bile kullanıcıyı yanlış yönlendirmeye yol açar.

4. Site tasarımınız iyi veya kullanıcı dostu olmayabilir.
En önemli unsurlardan birisi de tasarımdır. Sadece reklam amaçlı olan ve öyle reklam yerleşimi var ki; resmen kullanıcıları yanıltmaktadır. Bu da tasarımı zayıf bir site oluşmasını sağlıyor veya sitede her şey güzel ancak tasarımı kullanıcı dostu değil, pencereler açılıyor. Buna benzer siteler de eklenmemektedir.

5. Siteniz incelenirken sunucu, hosting değişimi yapmış olabilirsiniz.
Site incelemeleri uzun bir süreçte gerçekleşiyor. Örneğin, siteniz hazır ve başvuru yaptınız. Bir veya birkaç ay sonra siteniz incelenirken, sunucu taşıma işlemi yapıyorsunuz. O an editör siteye ulaşamadığında siteyi silebilirr. Bu sebeple sitenizin her zaman erişimi olmalıdır. Anlık kesintilerin olmayacağı sağlam bir alt yapı oluşturmaya çalışmalısınız.

Listedeki "Arama.com neden her siteyi eklemez?" sorusunun cevabınada bakabilirsiniz.